Karels Čapeks, “Dārzkopja gads”

K.Capeks_Darzkopja gads“Pretēji visām gaidām dārzkopis nerodas no sēklas, spraudeņa, sīpola, guma vai potzara, bet veidojas pieredzes, vides un dabas apstākļu ietekmē. … Kamēr cilvēks vēl ir jaunības plaukumā, viņš domā, ka puķe ir kaut kas tāds, ko nēsā pogcaurumā vai pasniedz meitenēm; viņam trūkst priekšstata par to, ka puķe ir kaut kas ziemojošs, kaut kas aprušināms, mēslojams, laistāms, pārstādāms, apgriežams, apcērpams un piesienams, kaut kas atbrīvojams no nezālēm, auglenīcām, nokaltušām lapām, utīm un sēnītēm. … Vajadzīgs zināms briedums, es pat teiktu – vīra gadi, lai cilvēks varētu kļūt par dārzkopi – amatieri.”

Burvīgi, vai ne? Šo grāmatu es pārlasu katru gadu un katru gadu smejos un pie sevis nodomāju – nu gluži tāpat kā man! Un kļūst vieglāk, apzinoties, ka es neesmu vienīgā nejēga un nemākule, kam dārza kopšana ir kaut kas vidējs starp cīņu ar lietuvēnu un krustvārdu mīklas risināšanu. No vienas puses, jācīnās ar nezālēm, laika apstākļiem, zāli, kas vai nu aug tā ka nepaspēj ne attapties no iepriekšējās pļaušanas, kā atkal jāķeras pie pļaujamrīka, vai nu neaug ne lūdzama – nīkuļo un dzeltē, bet uz taciņas starp dobēm, tur, kur zeme nomīdīta cieta – tur jā – tur tai ir vislabākā vieta augšanai – ka tik turies. Bez tam man ir vēl dzīvnieku faktors, jo kur gan kaķim vislabākā tualete? Nu protams, ka tikko uzrušinātā un apsētā dobītē! Viņš tak neies maitāt savus nagus, kasoties kaut kur sētmalē. Bez tam kaķim ir vēl viens niķis – pat ja es uzrušinātu visu sētmali, viņš nemūžam tur neies, kā vispār kaķi mēdz darīt. Viņš darīs tikai tā, kā pašam ienāks prātā. Un ja es kaut ko roku un stādu, tad mazais suns to noskatās un tikko pagriežu muguru, tā ar visām četrām rokas tā, ka puķu sīpoli iet pa gaisu vien. Un pats priecīgs – jautri taču.

Esmu nocīnījusies ar tiem suņiem līdz trakumam – visām dobēm apkārt koka sētiņas – esmu kļuvusi pilnīgi par profesionāli žodziņu un sētiņu būvē. Drīz sētā būs tāds labirints, ka, lai tiktu no viena stūra līdz otram, būs jānoliek GDA normas skrējienā ar šķēršļu joslām. Ja gadās braukt ar tačku, tad atkal jāskandē līdzi: “Stūru stūriem tēvu zeme”, pie reizes atgaiņājot suņa degunu no tačkas riteņa, jo tas ritens – tas ir tas lielākais naidnieks un nokožams beigts un pagalam un tā košana notiek taisni tad, kad es stumju to tačku piekrautu ar zemi/zāli/žagariem un citām vedamām lietām. Es mīlu savus dzīvniekus un nemūžam nelikšu tos pie ķēdes vai kādā būrī, bet brīžam man gribas nosēdināt visus rindā, paskatīties šiem acīs un noskaidrot, kāpēc gulēšana puķu dobē ir tā saldākā (kaut būdā ir matracītis, pildīts ar kokosriekstu šķiedrām un pārvilkts ar maigi rozā mīkstu pledu), tikko stādītu puķu izrakšana tā jautrākā un pagalma izrakāšana tranšejās tas labākais laika pavadīšanas veids?

Bet tad, kad kaut kas netīšām izdzīvo, pārcietis manu nemākulīgo, bet mīlestības pilno apiešanos un dzīvnieku rūpīgi izplānotās diversijas, tad ir tāds prieks un laime, ka verētu sēdēt un blenzt uz tikko izlīdušu asniņu vai uzziedējušu puķīti vai uz gurķi, kas beidzot ir izaudzis un nogatavojies un ak, aleluja – manā pašas dārziņK.Capeks_Darzkopja gads_01ā!

Un nobeigumā vēl viens citāts, kas tik labi raksturo dārzkopja skatījumu uz pasauli:

“Ja no tā būtu kāds labums, dārzkopis ik dienas mestos ceļos un piesauktu Dievu: Dievs Tēvs, izdari nu tā, lai katru dienu lītu apmēram no pusnakts līdz pulksten trim rītā! Bet tikai tā rāmi un silti, lai valgme labi iesūktos un pie tam lai nelītu uz sveķenēm, alisītēm, saulrozītēm, lavandām un citām puķēm, kas Tev Tavā bezgalīgajā viedībā ir zināmas kā sausumu mīloši augi; ja gribi, es varu Tev visus tos sarakstīt uz papīra. Saule lai spīdētu augu dienu, bet ne visur un ne pārāk stipri (piemēram, uz vīgriezēm, tāpat arī uz drudzenēm, zalktenēm un rododendriem var nespīdēt), un lai būtu pamatīga rasa, maz vēja un daudz slieku, nevis bruņuts un gliemeža, kā arī miltrasas, un lai reizi nedēļā no debesīm nolītu atšķaidīta virca un nobirtu baložu mēsli. Āmen.”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *